Wywiad w “Gazecie Regionalnej” z dyrektorem Wiktorem Polakowskim

by admin on 04/16/2012

Ostatni numer “Gazet Regionalnej” zamieścił wywiad z dyrektorem Wiktorem Polakowskim. Poniżej zamieszczamy jego treść.

Już od ponad 20 lat jest Pan dyrektorem Liceum Społecznego, a także Gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej. Wszystkie one cieszą się dobrą opinią. Co jest tajemnicą ich sukcesu?
Sukces jest pojęciem względnym, dla jednej szkoły to wyniki egzaminów i konkursów, dla innej bezpieczeństwo, wychowanie i dyscyplina. Czy zawsze się wygrywa? Nie, ale jak się jest na drugim, trzecim czy czwartym to źle? Najważniejsze jest to, że po skończonej szkole przychodzi absolwent i mówi: “dzięki – dobrze było”.

Skąd pomysł na uruchomienie na nowo szkoły w Mierkowie?
Nie był to mój pomysł, lecz grupy mieszkańców Mierkowa i radnych, uważam jednak, ze jeśli istnieje cień szansy na ułatwienie życia dla kilkorga dzieci i ich rodziców, a przy tym stworzy się kilka miejsc pracy, to trzeba to zrobić. Gdybym nie spróbował, bałbym się, że kiedyś ktoś pokiwa mi palcem i powie: “mogłeś pomóc, a nie zrobiłeś tego”.

Czy nauka w szkole w Mierkowie będzie wymagała opłacania przez rodziców czesnego?
Gromadzimy dokumentację niezbędną do rejestracji. Ważna sprawą jest oddzielenie szkół żarskich od Mierkowa w sensie gospodarczym, bo będą to dwa różne sposoby funkcjonowania. Szkoły w Żarach są płatne, szkoła i przedszkole w Mierkowie będą otrzymywać się tylko z dotacji urzędu, darowizn oraz z tego, co zarobią. Tak znakomicie od kilku lat funkcjonuje szkoła w Koninie. Tylko trzeba chcieć! Myślę, że w rok wykreuje osobę, która zaangażuje się, będzie myśleć o szkole 24 godziny na dobę i będzie ją budować tak, jak jest to w Żarach a przede wszystkim w Koninie. Ja przez ten czas będę wolontariuszem.

Jakie zalety będzie miała nauka w tej szkole?
Będzie to szkoła mała, bezpieczna i przyjazna. To jest najważniejsze, jednak nad ostateczną ofertą ciągle jeszcze pracujemy.

Kto może zostać przyjęty do szkoły i do przedszkola?
Każdy, kto tego chce, pod warunkiem, że nie będzie chciał zdominować innych rodziców i ich dzieci.

Czy przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego w budynku będą przeprowadzone jakieś prace remontowe?
Na pewno odświeżymy tę część, którą będziemy użytkować, ale zarówno tempo remontów, jak i oferta zależeć będą od finansów.

Gdzie mają zgłaszać się rodzice, którzy chcą zapisać dzieci do szkoły i przedszkola w Mierkowie?
Na razie nie dysponujemy kluczami do szkoły, dlatego tez kontakt jest utrudniony, ale już funkcjonuje strona internetowa: szkolawmierkowie.pl. Zapraszam jednak na spotkanie informacyjne, 26 kwietnia, o godz. 17.00 do świetlicy w Mierkowie.

Previous post:

Next post: